Kolektory słoneczne - zalety
drukuj
Instalacje kolektorów słonecznych wykorzystują niewyczerpalną i darmową energię słoneczną poprzez przetwarzanie i magazynowanie jej w formie ciepłej wody użytkowej.

14.jpg, 60 kB


Instalacje słoneczne pozwalają na uzyskanie oszczędności w kosztach podgrzewania wody użytkowej od 50 - 60% rocznie, a w sezonie letnim (maj - sierpień) zapewniają pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową nawet w 90 - 100%.


W Polsce kolektory słoneczne wykorzystuje się do podgrzewania :

- ciepłej wody użytkowej w domach mieszkalnych, domkach letniskowych, obiektach sportowych;
- ciepłej wody użytkowej w szkołach, przedszkolach, szpitalach, restauracjach;
- wody w basenach kąpielowych krytych i otwartych;
- wody technologicznej w małych zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego (np. mleczarnie, zakłady mięsne, przetwórnie warzywno-owocowe).


Kolektory słoneczne produkcji firmy "DOMA-POL" wyróżniają się bardzo dobrą jakością, dużą wydajnością i niezawodnością, a przy tym są bardzo proste w budowie i łatwe do montażu. Nasze kolektory są całkowicie inne niż kolektory, które można spotkać na polskim rynku, a najważniejsze atuty to:

1. specjalny profil absorbera aluminiowego połączonego poprzez walcowanie z cienkościenną rurką miedzianą - zapewnia to znakomite nagrzewanie się cieczy przenoszącej ciepło do zbiornika.

2. możliwość dostosowania kształtu kolektora do kształtu dachu (łącznie ze skosami dachu)

3. brak połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami (modułami) kolektora, gdyż nasz kolektor stanowi jedną całość i jest indywidualnie dopasowywany do danego dachu lub elewacji.

4. montaż kolektora bezpośrednio na więźbie dachu; kolektor zastępuje w tym miejscu pokrycie dachu, co pozwala na oszczędność na dachówkach lub innym pokryciu dachu.

5. dzięki bezpośredniemu montażowi kolektora na więźbie dachu unika się problemów z uszczelnieniem dachu, jak również straty cieplnej poprzez tylnią ścianę kolektora.

6. Gwarantowana trwałość i użyteczność przez okres min. 10 lat.


OPIS BUDOWY KOLEKTORA PRODUKCJI FIRMY „DOMA-POL”

Wymiary i kształt
kolektora

Kolektor płaski wykonywany z jednej całości o pow. od 1,5 m² – 12 m²
Typowa wysokość kolektora wynosi 2,10 m
Grubość kolektora wynosi 12 cm.
Możliwość wykonania kolektora o nietypowych kształtach i wymiarach
( trójkąt , trapez itp.)

Izolacja

Izolację ściany tylnej kolektora stanowi folia aluminiowa i wełna mineralna o gr. 50 mm
Izolacją ścian bocznych jest drewniana rama kolektora.

Absorber

Absorberem jest specjalny profil aluminiowy o szer. 10 cm z wprasowaną rurką miedzianą. Profil absorbera wyposażony jest w zamek umożliwiający łączenie elementów w jednolitą płytę absorpcyjną. Powierzchnia absorbera pokryta jest lakierem solarnym produkcji niemieckiej.

Przykrycie

Przykrycie kolektora stanowią szyby hartowane zespolone, wypełnione argonem, zamocowane do ramy za pomocą aluminiowych nakładek – istnieje możliwość łatwej wymiany rozbitej szyby.
W kolektorze zastosowano uszczelki z gumy EPDM odpornej na wysokie temperatury i działanie promieni słonecznych.

Ciężar

Ciężar 1 m² kolektora wynosi ok. 33 -38 kg.

Sposób montażu

Kolektor w wersji standard – do bezpośredniej zabudowy na więźbie dachu – wykonywany w ramie drewnianej i wykończony ofasunkami z blachy.
Kolektor w wersji wolnostojącej posiada dodatkową obudowę aluminiową malowaną proszkowo oraz komplet uchwytów mocujących.


^ do góry